OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | FXHUVR |
| Tank Type | Replacement |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | LH Side of Drive Shaft |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 120 Litres |
| Fitting Time | 3.5 Hrs |
| Relocate Spare | NO |
| Height | 57 cm |
| Width | 80 cm |
| Length | 140 cm |
| Weight | 59 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Ford | Falcon | 1993 | 1995 | XG | Petrol | Ute | 2WD | NO |
| To Suit Ford | Falcon | 1993 | 1995 | XG | Petrol | P/Van | 2WD | NO |
| To Suit Ford | Falcon | 1996 | 1996 | XG / XH | Petrol | Ute | 2WD | NO |
| To Suit Ford | Falcon | 1996 | 1996 | XG / XH | Petrol | P/Van | 2WD | NO |
| To Suit Ford | Falcon | 1997 | 1999 | XH | Petrol | Ute | 2WD | NO |
| To Suit Ford | Falcon | 1997 | 1999 | XH | Petrol | P/Van | 2WD | NO |
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667