OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | FTERRA |
| Tank Type | Auxiliary |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | Behind Rear Axle |
| Fill Point | TWIN |
| Capacity | 90 Litres |
| Fitting Time | 5 Hrs |
| Fitting Notes | |
| The install kit includes an internal wheel stand, you must specif the wheel & rim size at the time of ordering. Using the wheel stand, you cannot use the 3rd row seats | |
| Relocate Spare | YES |
| Height | 49 cm |
| Width | 81 cm |
| Length | 95 cm |
| Weight | 50 kg |
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667