OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | HR4ERAR |
| Tank Type | Replacement |
| Tank Note | |
| This tank suits the petrol only. This tank will suit the High-Rider on the 2WD models. | |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | LH Side of Drive Shaft |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 115 Litres |
| Fitting Time | 3 Hrs |
| Relocate Spare | NO |
| Vehicle Notes | |
| * See Applicable Vehicles | |
| Height | 55 cm |
| Width | 66 cm |
| Length | 110 cm |
| Weight | 46 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Holden | Rodeo | 2003 | 2008 | RA | Petrol | Dual | 4WD | NO |
| To Suit Holden | Rodeo | 2003 | 2008 | RA | Petrol | Single | 4WD | NO |
| To Suit Holden | Colorado | 2008 | 2011 | RC | Petrol | Single | 4WD | NO |
| To Suit Holden | Colorado | 2008 | 2011 | RC | Petrol | Dual | 4WD | NO |
| To Suit Holden | Colorado | 2008 | 2011 | RC | Petrol | Single | 2WD | NO |
| High-Rider | ||||||||
| To Suit Holden | Colorado | 2008 | 2011 | RC | Petrol | Dual | 2WD | NO |
| High-Rider | ||||||||
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667