OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | MTMJDC |
| Tank Type | Replacement |
| Tank Note | |
| On petrol models, please specify if EFI or Carby at the time of ordering. | |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | LH Side of Drive Shaft |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 150 Litres |
| Fitting Time | 3 Hrs |
| Relocate Spare | NO |
| Vehicle Notes | |
| * See Applicable Vehicles | |
| Height | 62 cm |
| Width | 85 cm |
| Length | 108 cm |
| Weight | 53 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 1991 | 1996 | MJ | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 1991 | 1996 | MJ | Diesel | Single | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 1991 | 1996 | MJ | Petrol | Dual | 4WD | NO |
| Specify if Carby or EFI | ||||||||
| To Suit Mitsubishi | Triton | 1991 | 1996 | MJ | Petrol | Single | 4WD | NO |
| Specify if Carby or EFI | ||||||||
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667