OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | MTMLDC |
| Tank Type | Replacement |
| Tank Note | |
| This tank is suitable for models without a factory diff-lock. If your vehicle has a factory diff-lock, you will require part number #MTMLDC-DL. | |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | LH Side of Drive Shaft |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 120 Litres |
| Fitting Time | 3 Hrs |
| Relocate Spare | NO |
| Height | 55 cm |
| Width | 50 cm |
| Length | 110 cm |
| Weight | 41 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2005 | 2009 | ML | Diesel | Single | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2005 | 2009 | ML | Diesel | Extra | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2005 | 2009 | ML | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2009 | 2014 | MN | Diesel | Single | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2009 | 2014 | MN | Diesel | Extra | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2009 | 2014 | MN | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2015 | 2018 | MQ | Diesel | Single | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2015 | 2018 | MQ | Diesel | Extra | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2015 | 2018 | MQ | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2019 | 2022 | MR | Diesel | Single | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2019 | 2023 | MR | Diesel | Extra | 4WD | NO |
| To Suit Mitsubishi | Triton | 2019 | 2023 | MR | Diesel | Dual | 4WD | NO |
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667