OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | NNDCRNP300 |
| Tank Type | Replacement |
| Tank Note | |
| This tank suits up to November 2020 only. For December 2020+, you would require #NNDCRNP300-MY21. This tank is coil sprung & leaf sprung confirmed. | |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | LH Side of Drive Shaft |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 135 Litres |
| Fitting Time | 3 Hrs |
| Relocate Spare | NO |
| Vehicle Notes | |
| * See Applicable Vehicles | |
| Height | 55 cm |
| Width | 45 cm |
| Length | 160 cm |
| Weight | 49 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Nissan | Navara | 2015 | 2019 | NP300 | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| Coil Sprung confirmed | ||||||||
| To Suit Nissan | Navara | 2015 | 2019 | NP300 | Diesel | Extra | 4WD | NO |
| Leaf Sprung confirmed | ||||||||
| To Suit Nissan | Navara | 2020 | 2020 | NP300 | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| Coil Sprung confirmed. Suits UP TO November 2020 | ||||||||
| To Suit Nissan | Navara | 2020 | 2020 | NP300 | Diesel | Extra | 4WD | NO |
| Leaf Sprung confirmed. Suits UP TO November 2020 | ||||||||
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667