OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | NPMQKR |
| Tank Type | Replacement |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | Behind Rear Axle |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 150 Litres |
| Fitting Time | 3 Hrs |
| Relocate Spare | YES |
| Height | 55 cm |
| Width | 80 cm |
| Length | 110 cm |
| Weight | 53 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Nissan | Patrol | 1984 | 1987 | MK | Diesel | Wagon | 4WD | YES |
| To Suit Nissan | Patrol | 1984 | 1987 | MK | Petrol | Wagon | 4WD | YES |
| To Suit Nissan | Patrol | 1984 | 1987 | MK | Diesel | SWB | 4WD | YES |
| To Suit Nissan | Patrol | 1984 | 1987 | MK | Petrol | SWB | 4WD | YES |
| To Suit Nissan | Patrol | 1981 | 1985 | MQ | Diesel | Wagon | 4WD | YES |
| To Suit Nissan | Patrol | 1981 | 1985 | MQ | Petrol | Wagon | 4WD | YES |
| To Suit Nissan | Patrol | 1981 | 1985 | MQ | Diesel | SWB | 4WD | YES |
| To Suit Nissan | Patrol | 1981 | 1985 | MQ | Petrol | SWB | 4WD | YES |
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667