OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | NPY62A |
| Tank Type | Auxiliary |
| Tank Note | |
| This tank will suit the Warrior model. | |
| Exhaust | STANDARD |
| Exhaust Note | |
| Confirmed fitment with a Torqit HS8215SS Twin 3” into Single 4” Cat-back Stainless Exhaust. Confirmed fitment with a Manta exhaust. Confirmed fitment with a DASH Zero exhaust & DASH Samurai exhaust. It will NOT fit with PPD 3" exhaust. If a Pacemaker King Brown exhaust is fitted, a tailpipe modification is required. | |
| Location | Behind Rear Axle |
| Fill Point | TWIN |
| Capacity | 150 Litres |
| Fitting Time | 5 Hrs |
| Fitting Notes | |
| This tank will NOT fit with the genuine Nissan towbar. On models 2013-2019 it will fit with the Hayman Reece towbar, 2020+ it will not. Confirmed fitment with a Raslarr rear bar & Kaymar rear bar. | |
| Relocate Spare | YES |
| Vehicle Notes | |
| * See Applicable Vehicles | |
| Height | 45 cm |
| Width | 85 cm |
| Length | 125 cm |
| Weight | 61 kg |
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667