OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | TLCZ75TA |
| Tank Type | Auxiliary |
| Exhaust | MODIFY |
| Exhaust Note | |
| Exhaust Mod: Requires muffler change, not supplied in kit | |
| Location | LH Side of Drive Shaft |
| Fill Point | NEW |
| Capacity | 95 Litres |
| Fitting Time | 7.5 Hrs |
| Relocate Spare | NO |
| Vehicle Notes | |
| Fits Single & Twin Tank Models | |
| Height | 60 cm |
| Width | 70 cm |
| Length | 105 cm |
| Weight | 53 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Toyota | Landcruiser | 1992 | 1999 | FZJ75 | Petrol | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Fits Single & Twin Tank Models | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2000 | 2005 | FZJ79 | Petrol | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Fits Single & Twin Tank Models | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 1992 | 1999 | HZJ75 | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Fits Single & Twin Tank Models | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 1999 | 2006 | HZJ79 | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Fits Single & Twin Tank Models | ||||||||
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667