OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | TLCZ75TRR-HDTB |
| Tank Type | Replacement |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | Behind Rear Axle |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 155 Litres |
| Fitting Time | 3 Hrs |
| Fitting Notes | |
| Fits with Heavy Duty Tow Bar Part No: PZQ64-60073 & PZQ64-60074 | |
| Relocate Spare | NO |
| Vehicle Notes | |
| * See Applicable Vehicles | |
| Height | 50 cm |
| Width | 90 cm |
| Length | 95 cm |
| Weight | 57 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Toyota | Landcruiser | 1992 | 1999 | FZJ75 | Petrol | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Replaces Rear Tank on Factory Twin Tank Model with Heavy Duty Tow Bar | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2000 | 2005 | FZJ79 | Petrol | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Replaces Rear Tank on Factory Twin Tank Model with Heavy Duty Tow Bar | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 1992 | 1999 | HZJ75 | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Replaces Rear Tank on Factory Twin Tank Model with Heavy Duty Tow Bar | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 1999 | 2006 | HZJ79 | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Replaces Rear Tank on Factory Twin Tank Model with Heavy Duty Tow Bar | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2007 | 2015 | VDJ79 | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Replaces Rear Tank on Factory Twin Tank Model with Heavy Duty Tow Bar | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2016 | 2016 | VDJ79 | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Replaces Rear Tank on Factory Twin Tank Model with Heavy Duty Tow Bar Build Date prior to 08/2016 | ||||||||
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667