OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | TLC200RA |
| Tank Type | Auxiliary |
| Exhaust | STANDARD |
| Exhaust Note | |
| Fits with Taipan TYTP003 | |
| Location | Behind Rear Axle |
| Fill Point | TWIN |
| Capacity | 170 Litres |
| Fitting Time | 5 Hrs |
| Relocate Spare | YES |
| Vehicle Notes | |
| Suits Factory Single 93L Tank Model Only | |
| Height | 51 cm |
| Width | 80 cm |
| Length | 110 cm |
| Weight | 57 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2007 | 2011 | UZJ200 | Petrol | Wagon | 4WD | YES |
| Suits Factory Single 93L Tank Model Only | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2012 | 2016 | UZJ202 | Petrol | Wagon | 4WD | YES |
| Suits Factory Single 93L Tank Model Only | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2007 | 2016 | VDJ200 | Diesel | Wagon | 4WD | YES |
| Suits Factory Single 93L Tank Model Only | ||||||||
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667