OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | TLC79DCR |
| Tank Type | Replacement |
| Exhaust | STANDARD |
| Exhaust Note | |
| The tank will not fit with GSL Fabrications 4" exhaust system. | |
| Location | Behind Rear Axle |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 180 Litres |
| Fitting Time | 3.0 Hrs |
| Fitting Notes | |
| This tank will not fit the model with the Toyota tub. If the vehicle has an aftermarket tray with or without a trundle draw, it is recommended to contact us prior to ordering a tank to confirm suitability. | |
| Relocate Spare | NO |
| Vehicle Notes | |
| * See Applicable Vehicles | |
| Height | 61 cm |
| Width | 81 cm |
| Length | 100 cm |
| Weight | 58 kg |
| Make | Model | Start Year | End Year | Series | Fuel | Body | Drive | Relocate Spare |
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2024 | 2025 | GDJL79R | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
| 2.8L 4 Cylinder. | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2024 | 2024 | GDJL79R | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| 2.8L 4 Cylinder. | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2015 | 2016 | VDJ79R | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| For pre 08/2016, MUST specify on order the month & year of vehicle for float arm requirements. | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2016 | 2016 | VDJ79R | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
| Suits factory single 130lt tank vehicles only. For pre 08/2016, MUST specify on order the month & year of vehicle for float arm requirements. | ||||||||
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2017 | 2025 | VDJ79R | Diesel | Dual | 4WD | NO |
| To Suit Toyota | Landcruiser | 2017 | 2025 | VDJ79R | Diesel | Cab Chassis | 4WD | NO |
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667