OR
Long Range Fuel Tanks are available for almost every 4WD and vehicle. Search our website to see if your vehicle is listed.
| Part Number | VWAMAROK |
| Tank Type | Replacement |
| Exhaust | STANDARD |
| Location | LH Side of Drive Shaft |
| Fill Point | STANDARD |
| Capacity | 130 Litres |
| Fitting Time | 3.9 Hrs |
| Fitting Notes | |
| If a tray is fitted instead of factory tub, the filler may need to be modified at the time of installation. If LRA are installing, this could incur additional labour charges. | |
| Relocate Spare | NO |
| Height | 55 cm |
| Width | 47 cm |
| Length | 145 cm |
| Weight | 46 kg |
23 Industry Court, Lilydale VIC 3140 Australia
PH: +61 3 9739 5667